Testirali smo za vas potpuno prirodno ljepilo bez kemikalija i toksičnih sastajaka. Možete ga napraviti kod kuće u samo nekoliko minuta i uštediti hrpu novaca.
U početku, ljepilo se izrađivalo od kolagena iz životinjskih dijelova kao što su koža i kosti. Kolagen je pretvoren u životinjska ljepila i potom izdvojen za upotrebu. Danas se na policama najčešće nalaze sintetička ljepila, izrađena od kemikalija bez životinjskih proizvoda.
Ako volite raditi DIY projekte za djecu – ovo je recept za vas. Osim što ćete s ovim ljepilom zaštititi djecu od nepotrebnih kemikalija i dobiti novi zabavni projekt, uštediti ćete i novac.
Ušteda živaca i novaca
Jel i vama najgore kad krenete nešto izrađivat, kaširati maske za karneval ili izrađivati vaze, pa shvatite da vam je ljepilo potrošeno? Kad smo duboko u diy projektu s djecom, prava je gnjavaža trčati u trgovinu samo po bočicu ljepila. Osim toga, kupnja ljepila u dućanu doprinosi nepotrebnom rastu troškova u kući.
Ili još gora varijanta. Sa svojim mališanima želite raditi kreativne projekte, a unaprijed znate da ćete najviše vremena provesti pokušavajući objasniti kako ljepilo nije jestivo i kako se ne stavlja u usta. Od koliko ste projekata odustali zbog malih beba istraživača?
Silom prilika i neprilika odlučili smo naučiti kako napraviti ljepilo kod kuće te podijeliti recept s vama. Recept je jednostavan, a svidjet će vam se i koliko ćete novca uštedjeti. Potrebna su samo 2 sastojka i nekoliko minuta pa ga to čini najlakšim projektom ikada.
DIY recept za prirodno ljepilo
Sastojci za prirodno ljepilo:
½ šalice brašna
⅓ šalice tople vode
Postupak izrade prirodnog ljepila:
- Uzmite zdjelu srednje veličine i uspite brašno.
- U brašno umiješajte toplu vodu (ne vruću) i miješajte da se sastojci sjedine, sve dok smjesa ne postane lijepa i glatka.
Kako čuvati prirodno ljepilo:
Čuvajte u hermetički zatvorenoj posudi dok vam ne zatreba. Bilo koja staklenka će poslužiti svrsi.
Van hladnjaka rok trajanja je 1 do 2 dana. Međutim, možete ga staviti u hladnjak kako biste produžili rok trajanja na 1 do 2 tjedna.
Kada ste spremni za upotrebu, samo umočite kist u ljepilo i koristite ga na papiru, drvu, metalu i bilo čemu drugom.
Za koje projekte mogu koristiti domaće ljepilo?
- lijepljenje i kaširanje papira
- lijepljenje wc rola
- slime (potrebno je promijeniti omjere sastojaka i dodati boju).
- lijepljenje kolaža
- izrada slanog tijesta.
Savjeti i trikovi:
Temperatura vode je najvažnije za izradu prirodnog ljepila. Ne zaboravite koristiti toplu vodu (ne vruću i ne hladnu) i stalno miješati u maloj posudi.
Obavezno dobro promiješajte smjesu. Ako je ljepilo gusto i grudičasto, pokušajte dodati sodu bikarbonu. Ako je pregusto, pokušajte dodati kukuruzni sirup ili jednostavno još malo vode.
Djeca će obožavati ovaj zabavni projekt. Čak i ako imate ljepila po kući – pokušajte napraviti prirodno ljepilo s vašom djecom. Odmah će i njihov sljedeći DIY projekt biti posebniji budući mogu koristiti vlastito ljepilo.
Neka DIY projekti počnu. Veselimo se vašim DIY uspjesima.