Dječja soba – prostor za igru, učenje i odmor

Uradi sam

ajme_portal_post

Preuređenje dječje sobe za školarca može izgledati kao izazov. No, usredotočite li se na djetetove interese i potrebe, lako ćete pronaći ravnotežu između funkcionalnosti i igre. Škola je važna, ali igra ostaje ključna u djetetovom razvoju. Stoga, pri svakom koraku uređenja neka vas vodi pitanje: Kako ovaj prostor može pomoći mom djetetu da uči, ali i da se igra?

Rujan u kalendaru roditelja uvijek označava nove početke. Praznici su gotovi i djeca kreću u odgojno-obrazovne ustanove. Svakodnevica se odvija u nekom novom ritmu ili se pak vraća u onaj stari, provjereni, koji ste imali prije praznika. I koliko god jedva čekali nove početke, ovaj period prepun je “to do” listi kroz koje morate proći. Kupujete školski pribor, odjeću i obuću za novu sezonu, organizirate izvanškolske aktivnosti…

Ako vaše dijete kreće u školu, na listama se tada sigurno nađe i uređenje dječje sobe. Vaš zadatak je, između ostalog, osigurati djetetu mjesto za rad i učenje. U sobu valja smjestiti radni stol i stvoriti mjesto za spremanje knjiga i bilježnica. A što je sa stvarima koje se već nalaze u prostoru? Što je s dječjim igračkama koje su se do tada nalazile u sobi vašeg djeteta? Smetaju li one djetetu u učenju? Kako treba izgledati soba jednog školarca?

S ovim pitanjima dolaze nam mnogi roditelji. Uređenje sobe ne smije biti samo prilagodba školskim potrebama, već stvaranje prostora koji odgovara djetetovim potrebama i interesima.

Moja soba, moje poznato mjesto

Polazak u školu stresan je trenutak za dijete. Novi dnevni raspored, novi zadaci, novi prostor, prijatelji i odrasle osobe. Dječja soba tada treba biti mjesto koje će doživljavati svojim, mjesto koje će biti odraz djeteta. To je posebno važno ako planirate potpuno preuređenje prostora. Zadržite npr. neke umjetničke radove koji su bili izloženi u “staroj sobi”, izdvojite mjesto za sretne uspomene. Također, savjetujte se s djetetom oko stvari koje su mu važne u prostoru. Ima li dijete puno sitnica koje za njega imaju sentimentalnu vrijednost, osigurajte police ili kutije u koje ćete ih zajedno pospremiti.

Moja soba, moje sigurno mjesto

Nakon dugog radnog dana, pa čak i onog školskog, svima dobro dođe odmor. Imajte na umu da je djetetu potrebno mjesto na kojem će se moći osamiti i opustiti. Ako nemate dovoljno prostora za manji šator ili kućicu skrivalicu, dobro će poslužiti i baldahin ili zavjesa iznad kreveta. Djeca koja vole čitati, sigurno će birati ovo mirno mjesto za nestajanje u priči. Uz krevet, preporučujemo i manju rasvjetu koja pruža toplu opuštajuću svjetlost. Ovakvo ugodno mjesto idealno je i za različite senzoričke materijale (senzorne prelijevalice, loptice gnječilice…) koji pomažu djetetu prilikom opuštanja. Slobodno nabavite više ovakvih primjeraka jer je velika mogućnost da ćete neki od ovih materijala ponijeti sa sobom u ured.

Moja soba, moje mjesto za igru

Polaskom u školu dijete se ne smije prestati igrati. Igra je neizostavan dio djetinjstva i izravno utječe na njegov psihofizički i socioemocionalni razvoj. Djetetov urođeni način učenja je upravo kroz igru. Također, ona rasterećuje djetetov um i donosi zabavu. Dakle, neka se u sobi koja podržava djetetove interese svakako i dalje nalaze njegove igračke. Kako bi izbjegli gužvu i nered u prostoru, savjetujemo da igru organizirate po zonama. Zone igre su mjesta u prostoru koja svojom ponudom i rasporedom materijala pozivaju dijete na određeni tip igre. Zato je važno da jasno izdvojite dio prostora za npr. građenje i konstruiranje, dio za čitanje, dio za likovne aktivnosti i sl.

Uživa li vaše dijete npr. u slaganju Lego kockica, izbjegnite spremanje svih kockica u jednu kutiju. Evo par savjeta kako podržati i dodatno potaknuti ovaj tip igre:

  • Osigurajte mjesto za slaganje poput manjeg stola, jedinice za igru ili tepiha.
  • Na zidove postavite police na kojima će dijete moći izložiti/sačuvati sve ono sagrađeno. Ovime mu dajete do znanja da uvažavate njegovu igru i stvaranje, ali mu i pružate mogućnost da nastavi sa započetom igrom.
  • Kockice sortirajte u više manjih kutija. Dijete će tako znati gdje se što nalazi, a to će mu olakšati u provođenju njegovih ideja i rješavanju problemskih situacija.
  • Uz kockice postavite i figurice, autiće i konstruktore koje može povezivati. Ovime obogaćujete dječju igru i istraživanje.
  • Na dostupnom mjestu čuvajte upute od Lego kompleta, jer ponekad je baš užitak iznova složiti NASA svemirsku postaju.

Red u prostoru, red u mislima

Prilikom uređenja dječje sobe, osigurajte mnogo kutija i posudica za pohranu. Jasan raspored i dobro sortirane stvari u sobi pomoći će djetetu u promišljanju, planiranju i organizaciji svog vremena za igru, istraživanje i učenje. Red u prostoru donijet će red i mir u dječje misli. Također, takvu sobu dijete će lakše i brže pospremiti jer svaka, i ona najmanja sitnica ima svoje smisleno mjesto u prostoru.

I na kraju, ako se pitate do kad zadržati igru u dječjem prostoru, odgovor je – zauvijek! Kako kaže Stuart Brown (The National Institute for Play): „Igra nije naučena – ona je urođena svakom od nas. To znači da ne trebamo učiti kako se igrati, već samo trebamo pronaći način kako je oživjeti.”

Ako trebate stručnu pomoć u stvaranju prostora za svoje dijete, javite se Ivani i Sanji putem weba ili društvenih mreža i saznajte više o igri dizajnu i igri savjetovanju.

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga s prijateljima!
ajme-logo-zeleni

NAJNOVIJI ČLANCI

Kutija sretnih uspomena- evo zašto nam je svima potrebna 

Uradi sam

Kako dobiti pismo od Djeda Božićnjaka?

Advent

Izgubili su gotovo milijun eura, imali brojne promašaje u poslu, a onda su postali pravi majstori zanata i danas su „tražena roba“

Uradi sam