Eterično ulje koje pomaže i djeci i odraslima

Zdravlje u kući

Za Ajme portal piše: Mirela Ilenić

Klinička aromaterapija za djecu postaje sve popularnija među roditeljima koji traže prirodne načine za podršku zdravlju i dobrobiti svoje djece. Eterična ulja nam mogu pomoći na nježan i učinkovit način kod rješavanja različitih svakodnevnih tegoba, poput prehlade, nesanice ili iritacija kože. Međutim, moramo paziti da koristimo kvalitetna ulja i da ih koristimo na ispravne načine. Važno je zapamtiti da djeca imaju osjetljiviji organizam od odraslih. Zato se eterična ulja moraju koristiti s velikom pažnjom i odgovornošću, te uz preporuku stručnjaka-aromaterapeuta. 

Eterično ulje Niauli – panacea u aromaterapiji

Ovaj put pričati ćemo o jednom vrlo zanimljivom eteričnom ulju – niauli

Prije nego krenemo u otkrivanje svih benefita sadržaja bočice u kojoj se nalazi eterično ulje niaulija, zamoliti ću Vas da budete 100% sigurni u kvalitetu sadržaja. Ako na bočici piše 100% prirodno, to ne mora uvijek značiti tako. Ako piše 100% čisto eterično ulje, to isto tako ne mora značiti da je tako. Ako je bočica ulja 20+ eur-a, to ne mora značiti kvalitetu. Zasigurno se pitate, pa kako onda prepoznati kvalitetu? Niže vam donosim nekoliko vrlo jednostavnih smjernica.

  • Prvo obratite način na koji brend s Vama komuncira. Eterična ulja se ne „piju“ u čaši vode i eterična ulja NISU LIJEK ZA SVE. Kada postoji opravdani razlog za uzimanjem antibiotika, kortikosteorida, antipiretika ili bilo kojeg drugog lijeka; tada imajte na umu da eterično ulje možda neće djelovati i bitno je posebice kod djece i kod određenih patoloških stanja uzeti lijek. Naravno da ćete prvo pokušati s nečim biljnim, ali imajte ovo na umu. 
  • Čitajte deklaraciju koja mora imati: puni naziv eteričnog ulja – npr. eukaliptus ne znači ništa, ali ako piše eukaliptus globulus ili radiata ili limunski, već znamo puno više.
  • Kemotip – aktivnica koja u njemu prevladava; npr. Timija linalol, ili timijan timol nisu dva ista eterična ulja. Ista je biljka, ali ovisno gdje je rasla, dala je eterično ulje drugačijeg sastava, a time i drugačijeg djelovanja. 
  • Dio biljke od koje je ulje dobiveno – cvijet, plod, grančica, list, kora itd…
  • Obavezno rok trajnosti – eterična ulja stvarno nemaju neograničen rok valjanosti, osobito kada ste štedljivi i eterično ulje dugo stoji u polu praznoj bočici. Kada kupite eterično ulje i bočicu otvorite, krenite je trošiti. 
  • I obavezno neki serijski broj na bočici na temelju kojeg čak možete tražiti certifikat, u kojem ćete naći podatke potpunog sastava eteričnog ulja

Zapamtite; patvorenja eteričnih ulja i sintetska eterična ulja svakodnevna su pojava. A sigurna sam da ne želite da Vaše dijete inhalira nešto što je sintetsko. 

Što trebate znati o niauli eteričnom ulju?

Na tržištu ćete najčešće naći dva tipa niaulija: melaleuca viridiflora i quinquenervia. Oba su kemotipa 1,8 cineol i kao alergene sadrži: limonen, linalol, geraniol. Ovo je vrlo važna informacija, posebice za djecu, pa i odrasle koji su možda alergični na neki od ovih sastojaka. Isto podatak koji se treba nalaziti na bočici. 

Glavna značajka eteričnog ulja niaulija, obzirom na njegov sastav je snažno antivirusno i antiseptičko djelovanje; pa se tako može naći kao jedan od sastojaka u proizvodima kod njege akni, nakon uboda insekata (ose, komarci, pčele) i u njezi masne kože. 

Pozitivno djelovanje pokazuje na dišni sustav i može nam pomoći kod situacija respiratornih tegoba. Osobito ako se radi o laganom curenju sekreta iz nosa, početka prehlade ili gripe. Roditelji imajte na umu i ne zaboravite da je vrlo važno kod pojave sekreta pojačati unos tekućine u organizam, kako bi se sekret što lakše izbacio iz dišnih puteva (puhanjem nosa ili iskašljavanjem). Ako se radi o stanjima dišnog sustava uzrokovano virusom, svakako će niauli pomoći kod simptoma. Ne smijemo zaboraviti da niauli odlično djeluje zbog visokog sadržaja 1,8 cineola i kod muskul-fibera, tako da ako se s početkom školske godine vraćate u teretane, niauli će vam itekako pomoći.  

Savjet je eterično ulje niaulija koristiti inhalacijski uz pomoć malih džepnih inhalatora ili kroz difuzore. Ako kod kuće imate difuzor, krenite s korištenjem. 3-5 kapi stavite barem dva sata prije spavanja ili za vrijeme dok dijete piše zadaću, jer će niauli poticati koncentraciju kod djeteta, ali i kod nas odraslih. 

Ako ga želite koristiti kroz džepni inhalator; nakapajte 2-3 kapi, zatvorite inhalator i nosite sa sobom. Džepni inhalatori su zgodni, jer su mali i stanu, upravo kako i samo ime kaže, u svaki džep. 

Za više savjeta, kontaktirajte kliničkog aromaterapeuta i ne zaboravite da ih sada već možete potražiti i u ljekarnama. 

//Ovaj mjesec je eterično ulje niaulija dio “Ajme, Back 2 Germs!” kese o kojoj više možete pročitati na ovom linku.//
Ukoliko želite kupiti kvalitetna eterična ulja posjetite Mireille stranicu i naručite ga već danas. Spremni dočekajte sezonu prehlada i viroza.

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga s prijateljima!

NAJNOVIJI ČLANCI

Ajme još jedan tekst o Blue monday

Lifestyle

Kako si pomoći u slučaju dijagnoze spolno prenosive bolesti?

Zdravlje

Život s alopecijom

Lifestyle