Od PAPA testa do (iz)lječenja
Rak vrata maternice može se uspješno prevenirati i liječiti ako se pravovremeno dijagnosticira. No, unatoč mogućnosti prevencije i probira, svake godine u Hrvatskoj od raka vrata maternice oboli oko 270 žena, od kojih 110 nažalost izgubi bitku s bolešću.
– Još na fakultetu, jedan profesor rekao je: „Druge specijalnosti bi sve dale kada bi imale mogućnost prevencije, probira i načina liječenja tumora kao što mi imamo u slučaju grlića maternice.“ Tu rečenicu zapamtio sam do danas. – prisjeća dr. med., spec. ginekologije i opstetricije Zdravko Odak.
Hrvatska se, kada je riječ o raku vrata maternice, nalazi na 11. mjestu po incidenciji te na 12. mjestu po smrtnosti među 27 zemalja članica Europske unije. Možemo reći da se nalazimo negdje u zlatnoj sredini. “Trebamo li se zadovoljiti s prosjekom ili možemo bolje?” pita se dr. Odak, naglašavajući važnost redovitih pregleda.
Što nakon lošeg nalaza PAPA testa?
PAPA test je jednostavan i neinvazivan ginekološki pregled te jedan od ključnih alata u dijagnostici raka vrata maternice. Ova pretraga uključuje uzimanje stanica s vrata maternice koje se zatim analiziraju pod mikroskopom. PAPA test pretraga pomaže u otkrivanju displazije cerviksa – promjena koje mogu ukazivati na razvoj raka.
Ako rezultati PAPA testa otkriju abnormalnosti, to ne znači nužno da imate rak. Moguće je da su promjene uzrokovane manje ozbiljnim stanjima.
Preporučuje se da žene redovito rade PAPA test, osobito nakon navršene 20. godine života. Dr. Odak ističe da ozbiljne visoko rizične promjene stanica vrata maternice, poznate kao HSIL, kod djevojaka mlađih od 20 godina gotovo uvijek nestanu same od sebe i rijetko se razviju u nešto ozbiljnije.
– Kada se promjene ipak otkriju, naš posao je procijeniti rizik svake pacijentice pojedinačno i odlučiti o daljnjim koracima. Ovaj pristup uključuje detaljne analize stanica (citologija) i procjenu HPV statusa kako bi se donijela najbolja odluka o sljedećim koracima u liječenju ili praćenju. – naglašava dr. Odak.
– Jedno od najčešćih pitanja koje sebi postavljam u ambulanti jest trebam li napraviti biopsiju čak i ako ne vidim promjene. Kolposkopija je sjajan alat, ali nije savršen – njegova preciznost uvelike ovisi o ginekologu koji je izvodi. Preporuka je uzeti više biopsija jer višestruke biopsije povećavaju šanse za točnu dijagnozu. – kaže dr. Odak.
Prevencija raka maternice je ključ, iskoristimo je
Nakon potvrde dijagnoze putem biopsije, liječnici odlučuju o najboljem načinu liječenja. Ovisno o stadiju bolesti, mogu se provoditi ekscizija ili ablacija. Ekscizija je zahvat kojim se uklanja dio tkiva, dok je ablacija manje invazivna metoda koja uništava abnormalne stanice. Izbor metode liječenja ovisi o stupnju lezije, željama pacijentice i mogućnosti budućih trudnoća.
Iako je patologija cerviksa kompleksna, ono što ohrabruje jest da se rak vrata maternice može prevenirati. Ključ je u redovitim kontrolama i individualiziranom pristupu svakom pacijentu. PAPA test, kolposkopija i biopsija osnovni su koraci koji osiguravaju ranu dijagnozu i uspješno liječenje.
Cilj ovog članka nije ulaziti u suhoparne medicinske smjernice, već pokazati koliko je važno rano prepoznavanje i liječenje. Rak vrata maternice je bolest koju možemo spriječiti – moramo samo koristiti alate koje imamo.
– Ključno podizati svijest o redovitim pregledima. Ne čekajte na simptome. Redoviti pregledi mogu vam spasiti život. Iskoristimo mogućnost koju imamo. – zaključuje dr. Odak.
Stručni tim sastavljen od dr. Zdravka Odaka, specijalista ginekologije i opstetricije, Mirne Sentić, magistre nutricionizma, i Davora Dubravića, magistra psihologije iz udruge HUHIV, u videu vam pruža cjelovit pregled važnih koraka koje trebate poduzeti nakon dijagnoze HPV-a