Uspješno održana LiberatoTalk konferencija
Udruga Liberato obilježila je Međunarodni dan osoba s invaliditetom tradicionalnom konferencijom LiberatoTalk. Tema ovogodišnje konferencije bila je Sinergija inkluzije: prava, tehnologija i mentalno zdravlje, a privukla je nikad veći broj sudionika. Održana je u Amfiteatru Sveučilišnog odjela za stručne studije. Konferencija je pružila interaktivan prostor za razmjenu ideja i iskustava kroz četiri panela s čak devet govornika. Više od 70 sudionika imalo je priliku čuti teme koje su pokrivale širok spektar pitanja, od zakonskih prava i dostupnosti do osobnih priča i inovativnih rješenja za inkluziju.

“Pohvaljujem ovakve inicijative kao što je udruga Liberato. Program konferencije je stvarno dobar jer na stol donosi nove, svježe teme kad je riječ o integraciji osoba s invaliditetom. Vjerujem da većina problema nastaje u javnom prostoru. Problem s medijima je što priče o uspjesima osoba s invaliditetom često postaju priče o invaliditetu. To direktno jača predrasude i obeshrabruje buduće poslodavce. Stvara dojam da su osobe s invaliditetom, odnosno njihovi uspjesi, rijetke iznimke” rekao je Ivan Tominac. On je mladi komunikacijski stručnjak i osnivač tvrtke HOLIKOM, koja se bavi komunikacijom, marketingom i edukacijom s naglaskom na inkluzivne prakse.
Ovaj događaj rezultirao je ne samo kvalitetnim raspravama, već i inspirativnim porukama nade i solidarnosti. Govornici, većinom mladi stručnjaci i aktivisti, podcrtali su važnost zajedničkog djelovanja. Ukazali su i na konkretne korake koje kao društvo možemo poduzeti kako bismo izgradili svijet bez granica, svijet u kojem svi imaju jednaku priliku za dostojanstven i kvalitetan život.
Ivan Jagnjić, predsjednik Savjeta mladih Splitsko-dalmatinske županije, istaknuo je kako LiberatoTalk kontinuirano pokazuje da mladi imaju senzibilitet za problematiku osoba s invaliditetom te žele dati svoj doprinos poboljšanju društva.

“Mladi uz današnji užurbani tempo života nemaju baš previše vremena za razmišljanje o ovakvim temama. Upravo ovakvi događaji su izvrsna prilika za ostvarivanje novih poznanstava i prijateljstva. Iz njih se izrode nove ideje, inicijative i projekti za poboljšanje našeg društva”– izjavio je Bruno Kontri, predsjednik Studentskog zbora Medicinskog fakulteta u Splitu.
Posebnu pozornost svih okupljenih privuklo je predavanje o mentalnom zdravlju mladih. Na njemu su sudjelovali Antonia Peroš, voditeljica Ureda za upravljanje karijerama Sveučilišta u Splitu, te predstavnici Udruge Krijesnica – Mihael Severinac, voditelj grupe mladih liječenih od malignih bolesti, i Jelena Češljar, savjetnica u ostvarivanju prava pacijenata psihosocijalnog programa udruge Krijesnica i koordinatorica volonterskog programa.





“Iznimno je važno razgovarati o mentalnom zdravlju jer, nažalost, baš taj segment često ostavljamo za kraj. Najčešće rješavamo sve druge poteškoće, a za mentalno zdravlje kad i ako ostane vremena, što je potpuno pogrešno. Kao društvo bismo trebali normalizirati razgovor o mentalnom zdravlju, važnosti traženja pomoći i prepoznavanju da nam pomoć treba”- izjavila je Jelena Češljar.
Upravo su mladi ti koji su svojim zajedničkim snagama iznijeli Udrugu Liberato i LiberatoTalk konferenciju. Stoga ne čudi podrška koju imaju od tijela javne uprave i samog Sveučilišta. Pročelnik Sveučilišnog odjela za stručne studije, dr.sc. Petar Pepur, u uvodnom govoru rekao je kako bi mu trebali sati, čak i dani, jer nekoliko minuta nije dovoljno za ispričati sve što vrijedna ekipa Udruge Liberato, na čelu sa Stipom Margićem, radi za promidžbu i boljitak Sveučilišta u Splitu i društva u cjelini.


Stipo Margić, osnivač i predsjednik Udruge Liberato, poznat po svom zaraznom optimizmu, sažeo je konferenciju i aktivnosti u jednu rečenicu:
“LiberatoTalk je mala konferencija. Ipak, svima je veliki podsjetnik da zajedničkim snagama, voljom i predanošću možemo rušiti prepreke, graditi mostove i stvarati društvo jednakih prilika.”
Organizatori se još jednom zahvaljuju Savjetu mladih Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilištu u Splitu, Studentskom zboru Sveučilišta u Splitu i Gradu Splitu na partnerstvu i podršci. Pozivaju sve mlade, bez obzira na invaliditet, da se uključe u aktivnosti Udruge i podrže stvaranje svijeta bez granica.