Dva top događanja ovog kolovoza koja izdvajamo su 2. Include festival i Ljetni cirkuski kamp za djecu.
Drugi po redu Include festival u periodu od 16. do 18. kolovoza donosi ukupno šest različitih inkluzivnih radionica suvremenog plesa, suvremenog cirkusa te radionica likovne i dramske art terapije, uz bogat popratni program predstava i predavanja.
Ovaj inkluzivni festival, u organizaciji plesne udruge Tiramola, namijenjen je djeci, mladima i odraslima s različitim vrstama tjelesnog invaliditeta, oštećenjima vida, sluha, različitim poteškoćama u glasovno-govornoj komunikaciji, intelektualnim poteškoćama, ali naravno i osobama bez ikakvih teškoća. Također je namijenjen stručnjacima koji rade s djecom, mladima i odraslima s teškoćama i invaliditetom te studentima koji će u budućnosti raditi s ovom populacijom. Ulaz na sve radionice i predstave je slobodan, ali je potrebna prijava jer je broj mjesta na radionicama ograničen.
Ovo je već četvrta godina održavanja Ljetnog cirkuskog kampa za djecu za koji se uvijek traži mjesto više. U organizaciji Cirkus Kolektiva, od ponedjeljka do petka, 26. – 30. kolovoza, polaznici kampa će kroz rad s mentorima učiti različite cirkuske i scenske vještine prilagođene dobi i stupnju napretka.
Fokus kampa je na stjecanju tehničkih predznanja i kondicije za zračne discipline, radu na zračnim elementima (svila, obruč/krug, trapez i konop), žongliranju i scenskim vježbama za pokret. Kamp je organiziran za djecu u dobi 8 – 13 godina kojima nisu nužno potrebna predznanja iz cirkuskih vještina. Prijave su obavezne i uskoro će biti otvorene.
Ciklus filmskih radionica nastavlja se i u kolovozu
Filmski analitičar Erik Lončar polaznicima će na besplatnim radionicama predstaviti alate koji će omogućiti jasnije sagledavanje filmova, a onda i kvalitetnije iskustvo uživanja u njima. Naučite kako proučavati simbole i značenja naoko nedokučivih elemenata i nauma u filmu na radionicama filmske analize 13. i 27. kolovoza. Prva radionica naziva “Mogućnosti filmskog narativa” dat će odgovore na pitanja:Zašto su neke scene naoko bez logike, a neke bez konteksta vezanog za ijednu scenu filma? Na drugoj radionici “Kako filmovi sanjaju?”bit će govora o nerealnim i nedovršenim scenama, skokovima u vremenu, snovima, te prikazima noćnih mora glavnih likova. Takove scene uglavnom ostavljaju gledatelje zbunjenima, no te scene sadrže važne informacije.
Osim toga ciklus FILM KULT u kolovozu donosi dva kultna filmska ostvarenja – u subotu 10.8. film Između života i smrti (Martin Scorsese, 1999.) te 24.8. Čovjek bez lica (John Woo, 1997.). Nakon svakog odgledanog naslova održava se uzbudljiva analiza koju vodi filmski analitičar Erik Lončar koji će predstaviti glavne smjernice koje upravo taj film čine nezaboravnim djelom filmske povijesti.
U kolovozu će se otvoriti i dvije nove izložbe
U ponedjeljak 19.8. u 20 sati otvorenje je izložbe mlade animatorice i ilustratorice Lucije Bužančić. Istraživanjem prostora realnosti na filmu i u crtežu, Lucija Bužančić izložbom Vremenske crte u Galerije MKC predstavlja se eksperimentalnim dokumentarnim filmom čija se konačna montaža slike i zvuka realizira u izložbenom prostoru. Rad čine scene iz kratkog animiranog filma o gentrifikaciji grada Splita Zasićenje Lucije Bužančić i snimke počasnog konzula Njemačke u Splitu i čuvara splitske baštine Karla Grenca snimljene VHS kamerom Dioklecijanova palača anno Domini 1988., a zajedno ih vežu audio snimke ambijenta Dioklecijanove palače za vrijeme turističke sezone i nakon “napuštanja” grada. Prostori koje gledamo u filmu više su od bilježenja stvarnosti čak i kad je namjena dokumentaristička te se otvara mogućnost za fantastično.
Za kraj kolovoza, u petak 30.8. u Galeriji MKC otvara se izložba Zbogom formi Nika Pećarina. Proizlazeći iz umjetničkog istraživanja na temu transspolong glasa, mapirajući iskustvo i anatomiju queer metabolizma, rad Zbogom formi preispituje prirodu tijela, roda i identiteta u medijima zvuka i pisma, instalacije i skulpture te otvara mogućnost za povezivanje povijesti i budućnosti izražavanja lokalne i regionalne transspolne subjektnosti.
Cijeli program je dostupan na webu te na Facebook i Instagram profilima Doma mladih. Tu ćete naći i sve detalje o načinu prijave za sudjelovanje u radionicama.
Fotografija: Damira Kalajžić, the FILM itself