Za Ajme portal piše: Monika Babić
www.otkucajsrca.hr
Vitamin D od velike je važnosti za funkcioniranje ljudskog organizma, a s obzirom na to da ga čovjek, pod utjecajem sunčevih (UV) zraka, može samostalno proizvesti, poznat je i pod nazivom „vitamin sunca”.
Zbog širokog spektra korisnih učinaka u organizmu, manjak ovog važnog vitamina može uzrokovati brojne zdravstvene probleme.
Upravo zato, važno je prepoznati znakove i simptome manjka vitamina D, razumjeti njegovu ulogu u tijelu i naučiti kako ga nadomjestiti, osobito u zimskim mjesecima kada je izloženost suncu smanjena.

Što je vitamin D i zašto je važan?
Vitamin D, zajedno s vitaminima A, E i K čini skupinu vitamina topivih u mastima.
Vitamin D – čuvar zdravlja kostiju
Jedna od najvažnijih uloga vitamina D je regulacija i održavanje odgovarajućih razina kalcija i fosfata u krvi, što omogućava normalnu mineralizaciju kostiju, kao i rast i razvoj koštanog tkiva te zubi.
Vitamin D – jača imunološki sustav i štiti od infekcija
Također, vitamin D podržava djelovanje imunološkog sustava. Uz optimalnu razinu vitamina D imunološki sustav je učinkovitiji u borbi protiv uzročnika infekcija, što je osobito važno tijekom sezonskih prehlada i gripa, kao i drugih bolesti dišnog sustava.
Isto tako, istraživanja su pokazala da vitamin D ima važnu ulogu regulaciji neurotransmitora, serotonina i melatonina, čime pridonosi boljem raspoloženju te spavanju.

Kako prepoznati manjak vitamina D?
Nedostatak vitamina D, stanje poznato kao hipovitaminoza vitamina D, nastaje uslijed nedovoljnog izlaganja sunčevoj svjetlosti ili smanjenog unosa hranom, a očituje se sljedećim znakovima i simptomima:
- kronični umor
- česte prehlade i viroze (smanjen imunitet)
- bol u kostima
- slabost mišića
- bol u mišićima
- osjetljivost desni i problemi sa zubima
- promjene raspoloženja
- smanjena kvaliteta sna i dr.

Kako nadoknaditi manjak vitamina D?
Manjak vitamin D može se nadoknaditi na nekoliko načina.
1. izlaganje suncu
Sinteza vitamina D odvija se u koži pod utjecajem sunčeve svjetlosti odnosno UV – zračenja. Redovito, umjereno izlaganje suncu najprirodniji je način da dobijete dovoljno vitamina D.
Kako biste održali zdravu razinu vitamina D u tijelu, pokušajte biti na suncu 10 – 30 minuta, nekoliko puta tjedno. Kratkotrajno izlaganje suncu može omogućiti sintezu vitamina D bez značajnog povećanja rizika od oštećenja kože.
2. unos vitamin D putem hrane
Vitamin D prisutan je u nekoliko namirnica, no često je teško osigurati unos optimalne količine putem hrane. Najveći izvor ovog vitamina u hrani su masne ribe i ulje jetre bakalara.
Od masne ribe bogatstvom vitamina D ističu se bakalar, losos, tuna te srdele.



3. unos vitamina D suplementacijom
Tijekom zimskih mjeseci sinteza vitamina D je značajno smanjena ili onemogućena. Tada, razmotrite uzimanje dodataka prehrani, naravno, uz prethodnu konzultaciju s izabranim liječnikom.
Vitamin D igra ključnu ulogu u očuvanju optimalnog zdravlja kostiju, mišića te imunološkog sustava. Manjak vitamina D očituje se omekšanjem kostiju, rahitisom u djece, odnosno osteomalacijom u odraslih, što povećava rizik za nastanak prijeloma. Također, manjak ovog važnog vitamina povećava sklonost infekcijama, kao i autoimunim bolestima.
Stoga, važno je na vrijeme prepoznati simptome i osigurati dovoljan unos vitamina D.