Otok Vis je više od lijepih plaža: Vodič za aktrakcije i aktivnosti 

Putovanja

Što vidjeti i raditi na otoku Visu?

Nakon što sam objavila vodič o plažama otoka Visa (link), vrijeme je da popišem atrakcije i aktivnosti koje ovaj otok nudi. Vis nije samo destinacija s lijepim plažama – to je mjesto bogato poviješću, kulturom i nevjerojatnim prirodnim ljepotama. Niže su mojih top 10 od najzanimljivijih atrakcija i aktivnosti koje možete doživjeti na ovom čarobnom otoku.

1. Biševo i Modra špilja
2. Zelena špilja
3. Vulkanski trokut
4. Kraljičina špilja
5. JNA lokaliteti
6. Panoramski pogledi
7. Zalazak sunca
8. Vis i Komiža
9. Ronjenje
10. Pješačke, biciklističke i vinske staze

1. Biševo i Modra špilja: savjeti za posjet

Biševo, najudaljeniji naseljeni otok u Hrvatskoj, stekao je svjetsku slavu zahvaljujući čudesnoj Modroj špilji. Posjećivanje Modre špilje na Biševu moguće je isključivo u organizaciji koncesionara, radi očuvanja i sigurnosti. Polasci za obilazak špilje kreću iz uvale Mezuporat, a sam obilazak traje oko 20 minuta. Ulaznice za špilju mogu se kupiti u Nautičkom centru Komiža, a organizaciju posjeta s ulaznicama nude i brojne turističke agencije diljem Dalmacije. Da, Modru špilju možete posjetiti i iz Hvara, Splita i drugih obalnih gradova. Posjet špilji najbolje je planirati između 10 i 14 sati, kada je svjetlosni efekt najimpresivniji. 

Ali, ovo malo čudo prirode krije i druge ljepote, poput prekrasne tri plaže – pješčane Porat i Salbunara na zapadnoj strani te šljunčana Mezuporat na istočnoj strani otoka. Porat i Mezuporat imaju restorane gdje možete uživati u lokalnim specijalitetima. Ovdje nema trgovina, stoga svakako ponesite vodu i hranu.

Na Biševu se nalazi manje poznata, ali atraktivna Medvidina špilja. Smještena na jugoistočnoj strani otoka, ova špilja nekada je bila stanište sredozemne medvjedice, po kojoj je i dobila ime. Špilja je dugačka oko 160 metara, a na njenom kraju nalazi se mala plaža. Iako ulaz može biti izazovan zbog valova, unutrašnjost špilje nudi nevjerojatan doživljaj.

Biševo odnedavno nudi još jednu atrakciju – osvijetljen i uređen splet vojnih tunela na poluotoku Gatula. Jedan od tunela vodi do nove terase s panoramskim pogledom na južni Jadran, gdje se, uz dobru vidljivost, mogu vidjeti Palagruža, Pelješac i Sušac.

Također, novoizgrađeni Centar za posjetitelje, smješten u nekadašnjoj školi, nudi informacije o prirodnim i kulturnim bogatstvima otoka, naglašavajući održivi razvoj i očuvanje ekološke mreže Biševa. Centar također ima geostazu koja opisuje geološke i kulturne vrijednosti Biševa, te nudi opciju istraživanje otoka pješke ili biciklom.

Najbolji način za posjetiti Biševo je iz Komiže, odakle svakodnevno polaze brojne turističke agencije i izletnički brodovi prema otoku. Ako se odlučite za samostalni izlet, preporučujemo državnu brodsku liniju “Pruga”, koja iz Komiže polazi ujutro i vodi vas ravno u Mezuporat.

2. Zelena špilja na otoku Ravnik

Zelena špilja, smještena na otoku Ravniku u blizini Visa, još je jedna od prirodnih atrakcija koju možete staviti na svoj popis. Njena posebnost leži u jedinstvenom svjetlosnom efektu, sličnom onom u Modroj špilji, ali s nježnim zelenkastim odsjajem koji nastaje zbog prodiranja sunčevih zraka kroz otvor na stropu špilje.

Zelena špilja često je dio organiziranih izleta oko Visa, pri čemu se brodovi zaustavljaju ispred, a posjetitelji ulaze plivajući uživati u njenoj ljepoti. Međutim, ako ste u formi i željni avanture, kajakarenje do Zelene špilje pruža potpuno drugačije iskustvo. Kajak možete iznajmiti na plaži Tepluš, koja se nalazi u blizini uvale Rukavac. Iako je put do špilje kajakom relativno kratak, potrebno je imati osnovno iskustvo u veslanju zbog morskih struja, mnoštva plovila i otvorenog mora.

3. Vulkanski trokut: Svetac, Brusnik i Jabuka

Posjet udaljenim otocima u blizini Visa pruža jedinstvenu priliku za istraživanje nekih od najskrivenijih i najfascinantnijih dijelova Jadrana. Među njima se ističu otoci Svetac, Brusnik i Jabuka, koji zajedno čine takozvani “Vulkanski trokut”. Ova skupina otoka posebna je zbog svog vulkanskog porijekla, što ih čini jedinstvenim prirodnim i geološkim fenomenom u Hrvatskoj.

Brusnik i Jabuka jedini su otoci u Hrvatskoj koji su u potpunosti sastavljeni od vulkanskog kamena. Ovi otoci, zbog svoje izoliranosti i surovog krajolika, pružaju osjećaj kao da ste kročili na drugi planet. Brusnik je poznat po svojim crnim šljunčanim plažama i neobičnim oblicima stijena. Jabuka je, zbog svojih magnetnih svojstava, pravi izazov za navigaciju, a uopće nema obale prikladne za pristajanje niti mogućnost sidrenja.

Svetac, iako manje dramatičan u geološkom smislu, jednako je zanimljiv. Na ovom otoku živi obitelj Zanki, koja već generacijama čuva tradiciju i priče ovog izoliranog mjesta. Njihov život na Svetcu dodaje poseban ljudski element ovim divljim krajevima i pruža uvid u to kako je moguće živjeti u skladu s prirodom na tako udaljenom mjestu.

Organizirani izleti do ovih otoka polaze iz Komiže u organizaciji Ames trips, a preporučam da rezervirate unaprijed svoje mjesto na brodu. Iako su ovi otoci relativno nepristupačni i cijene izleta do njih više su od onih “običnih”, ali nagrada je jedinstveno iskustvo. Ne zaboravite gledati u more – možda vas iznenadi prizor dupina koji plešu u valovima uz brod, dodajući još jedan nezaboravan trenutak vašem istraživanju Vulkanskog trokuta.

4. Kraljičina špilja: kako doći do nje?

Iako nije među najpoznatijim turističkim atrakcijama na Visu, na sjevernoj obali otoka Visa skriva se Kraljičina špilja. Stjenoviti zidovi i dramatična igra svjetla unutar špilje stvaraju atmosferu koja će vas očarati.

Do špilje možete doći na dva načina. Za ljubitelje hodanja i planinarenja, postoji staza koja vodi od sela Oključna do špilje, a šetnja traje otprilike sat vremena. Putovanje kroz netaknutu prirodu Visa nagrađuje vas ne samo dolaskom do špilje, već i spektakularnim pogledima na okolni krajolik.  Ako preferirate prilaz s mora, Kraljičinu špilju možete posjetiti i brodom, u sklopu organiziranih izleta koji polaze iz obližnjih mjesta na otoku ili jednostavno iznajmite brod ako imate dozvolu.

5. Titova baština: povijesni JNA lokaliteti

Otok Vis je bio strateško vojno središte u doba Jugoslavije, a nasljeđe Josipa Broza Tita još je uvijek vidljivo diljem otoka. Nažalost, mnoštvo skulptura i spomen-ploča tog vremena uništeno je u Domovinskom ratu. Još uvijek se sjećam gdje su bili i što je pisalo na tim masivnim kamenim pločama. Čuveni “Tuđe nećemo, svoje ne damo” spomenik koji je nekoć stajao na viškoj rivi još uvijek “vidim” kad ulazim trajektom u luku. Srećom, nije sva JNA baština uklonjena, ostalo je nekih golih zidova velikih vojnih zdanja.

Tunel Jastog

Jedan od najimpresivnijih lokaliteta je “sklonište za podmornice” tunel Jastog u uvali Parja. Ovaj tunel, izgrađen za skrivanje podmornica i vojnih brodova, posjetitelji mogu slobodno istražiti. Tijekom ljeta, mnogi koriste tunel i kao mjesto za kupanje. Važno: ako niste Olimpijac, molim nemojte skakati s vrha tunela. Radije testirajte svoje skakačke sposobnosti s dva mula na ulazu.

Raketna baza Stupišće

Još jedan fascinantan lokalitet je bivša raketna baza Stupišće, koja je bila ključna točka za obranu otoka. Do nje ćete najlakše doći cestom od bivšeg smetlišta. Nemojte promašiti kamuflirani tunel u kojem su nekad skrivali rakete spremne za obranu od mogućih napada. Vođene ture po ovom lokalitetu pružaju povjesni uvid pa ako želite znati više obavezno uzmite vodiča.

U samoj uvali Stupišće nalazi se i napuštena vojarna koja čuva Jugoslavenske uspomene. Poprilično je u ruševnom stanju, a priroda je već pronašla svoj put kroz beton pa pazite gdje stajete. Ne bi bilo loše imati i neki štap sa sobom da javite zmijama, koje se vole tamo skrivati, da dolazite. Na Visu postoji samo vrsta kravosas, za čovjeka potpuno bezopasna.

Šlag na kraju su četri bunkera s topovima na rubu strme litice s koje se pruža nevjerojatan pogled na more, Biševo, a za dobre vidljivosti, i Italiju. Bunkeri su spojeni podzemnim kompleksom u koji možete ući i istražit ga. Potrebno vam je neko svjetlo, dovoljno je i ono od mobitela. I vjerujte mi, dole nema ničega. Niti mrava.

Podšpilje

Titova špilja, smještena na brdu iznad mjesta Podšpilje, još je jedno od značajnih povijesnih mjesta na Visu. Tito se ovdje navodno pojavio samo jednom na sastanku partizanske vojske. Špilja je sama po sebi relativno jednostavna rupa u kamenu, pa ako ste ograničeni vremenom, možete je preskočiti. Radije se uputite prema vojnom zapovjednom centru ARK Vela Glava, poviše mjesta Podšpilje, a možete svratit nešto pojest i u Konobu Darko u istom mistu. 

Osim ovih lokaliteta, na Visu postoji još mnoštvo vojnih objekata, danas uglavnom napuštenih i prepuštenih prirodi. Iznad grada Komiža nalazi se JNA tunel kod Crvene stine, popularne među penjačima jer imaju i penjačke staze. Na sjevernoj obali Visa nalazi topnička baterija Barjoška. Aerodrom na otoku Visu, izgrađen kao vojna baza tijekom Jugoslavije, još uvijek čuva dio svoje JNA ostavštine. U neposrednoj blizini aerodroma nalazi se mali bistro istog imena, idealan za opuštanje i uživanje u lokalnoj spizi.

Za one koji žele dublje zaroniti u povijest otoka, vođene ture su neophodne. Lokalni vodiči, često dobro upoznati s poviješću i tajnama otoka, pružaju neprocjenjiv uvid u vojnu prošlost Visa, nudeći priče i detalje koji bi inače ostali neotkriveni. 

6. Uspon na vrhove Hum i Sveti Andrija: Vrhunski panoramski pogledi

Priliku za uživanje u spektakularnim panoramskim pogledima iz različitih perspektiva imate na vrhovima Hum i Sveti Andrija. Do oba možete doći automobilom ili planinarskim stazama.

Hum, najviši vrh otoka Vis, uzdiže se na visinu od 587 metara i nudi jedan od najimpresivnijih pogleda na otoku. Sa vrha se pruža spektakularan panoramski pogled na Komižu i obližnje otoke. Iako vrh još uvijek koristi hrvatska vojska za potrebe nadzora, neposredno ispod njega smjestila se šarmantna crkvica Sveti Duh. Ova malena crkva savršeno je mjesto za opuštanje i uživanje u zalasku sunca, kada svjetlost stvara zlatne refleksije na moru.

Ako niste u formi ili ne želite planinariti ljeti na visokim temperaturama, možete autom doći blizu vrha Huma, a zatim uživati u kratkoj šetnji do samog vrha.

Sveti Andrija, smješten iznad grada Visa, sa svojom visinom od 450 metara, pruža savršenu priliku za uživanje u panoramskom pogledu prema Hvaru, Korčuli i Lastovu. Planinarska staza do Svetog Andrije prolazi kroz raznolike pejzaže, uključujući gustu vegetaciju i otvorene livade, što omogućuje raznoliku i zanimljivu šetnju.

Za one koji ne žele prolaziti cijelom stazom, makadamskom cestom možete doći gotovo do samog vrha gdje se nalazi planinarski dom koji možete čak iznajmiti.

7. Zalazak sunca – na rovnu

Ako tražite savršeno mjesto za zalazak sunca, Ajme redakcija preporuča lokaciju koju lokalci zovu “na rovnu”. Ova lokacija idealna je za ljubitelje romantike i fotografije, koji žele doživjeti trenutak golden hour čarolije pri kraju dana i upiti sve nijanse crvene, narančaste i zlatne. Ovdje nema ni kafića, ni zidića, niti drugih sadržaja, stoga je važno ponijeti sa sobom sve što vam je potrebno od hrane i pića. Za sjedenje morat ćete iskoristit haubu svog auta. 

Ajme savjet: kombinirajte ovaj zalazak s posjetom plažama Pritišćina, Stiniva ili Mala Travna te raketnoj bazi Stupišće, koje su najbliže lokaciji -> Google Maps.

8. Vis i Komiža: povijesne znamenitosti

Grad Vis:

  1. Franjevački samostan i crkva na poluotoku Prirovu.
  2. Arheološki muzej
  3. Tvrđava Batarija svjedoči o vojnoj povijesti.
  4. Fort George povijesna utvrda van grada pretvorena u restoran/klub. 
  5. Češka vila (Češka Villa) povijesna Jugoslavenska vila trenutno je u fazi rekonstrukcije.

Grad Komiža:

  1. Crkva sv. Nikole – Muster šarmantna crkva iznad grada.
  2. Komuna – Venecijanski dvorac i ribarski muzej smješten na rivi.
  3. Gusarica – Crkva sv. Marije na plaži crkva na plaži.
  4. Tvornica Neptun napuštena kultna tvornica ribe.

Ajme savjet: kupite kartu za ljetno kino u Visu ili u Komiži! Savršeno mjesto za uživanje u filmskim projekcijama pod otvorenim nebom, uz prekrasan ambijent.

9. Ronjenje

Otok Vis je pravi raj za ronioce zbog svog bogatijeg podmorja. U Komiži se nalazi Ronilački centar Issa, koji pruža profesionalne tečajeve i vođene ronilačke ture za ronioce svih razina iskustva. Bilo da ste potpuni početnik koji želi naučiti osnove ronjenja ili iskusni ronilac u potrazi za novim izazovima na Visu možete doživjeti uzbudljivo iskustvo pod vodom.

Posebno su zanimljive lokacije poput olupina brodova koje su postale dom za razne vrste morskih organizama, nudeći jedinstvene prilike za podvodnu fotografiju i promatranje morskog života.

10. Pješačke, biciklističke i vinske staze

Vis ima brojne staze za pješačenje i biciklizam koje prolaze kroz netaknutu prirodu otoka. Vrijedi isprobati barem jednu stazu kako biste otkrili skrivene kutke ovog predivnog otoka.

Osim prirodnih ljepota, Vis je također poznat po svojoj vinskoj tradiciji, s vinima poput Vugave i Plavca malog. Mnoge vinarije nude priliku za kušanje njihovih najboljih vina po pristupačnim cijenama. Za one koji žele detaljnije istražiti vinsku ponudu otoka, organizirane vinske ture su savršena opcija. Ove ture omogućuju vam da posjetite nekoliko vinarija u jednom danu, uz stručne vodiče koji će vam pružiti informacije o vinogradima, procesu proizvodnje i povijesti vina. Tako možete uživati u degustaciji bez brige o vožnji, dok istražujete različite okuse i stilove vina koje Vis nudi.

Dok se upuštate u avanture na ovom otoku, bilo da istražujete prirodne ljepote, otkrivate kulturne dragocjenosti ili se opuštate uz čašu lokalnog vina, nadam se da će vam ovaj vodič pomoći u planiranju. Neka Vis postane vaša sljedeća destinacija koja će vas nadahnuti i fascinirati, a s nama podijelite svoja iskustva i doživljaje na Ajme društvenim mrežama (Instagram ili Facebook).

Sviđa ti se ovaj članak? Podijeli ga s prijateljima!

NAJNOVIJI ČLANCI

Produženi vikendi u 2025.: Planirajte godišnji odmor pametno

Putovanja

Putovanje u New York s teenagerom

Putovanja

Vodič za izlet kroz Poljičku republiku: Avantura, priroda i povijest nadomak Splita

Putovanja