Malo ste pretjerali s veseljem i sada se suočavate s neugodnim mamurlukom? Svi ponekad malo pretjeramo u uživanju i zanesemo se. Onda zaboravimo onu alkoholnu granicu koja iz “danas sam ok”, par gutljaja kasnije, pređe u “šta je meni ovo trebalo”.
Ako ste i vi ovih dana bili na nekom dobrom tulumu i zaboravili na tu granicu, ne brinite – evo šest savjeta koji će vam pomoći da brzo (po)vratite energiju i resetirate se na početne postavke.
Obilna hidratacija
Prva i najvažnija stvar koju trebate učiniti je popiti dovoljno vode. Alkohol dehidrira tijelo, pa ga nadoknadite pijenjem puno vode kako biste povratili ravnotežu tekućina.
Uz vodu, konzumacija napitaka s elektrolitima vam vraća punu snagu U ljekarnama pronađite rehidracijske napitake koji su obično u obliku praška koji se zamuti s vodom.
Kokosova voda je bogata elektrolitima i hranjivim tvarima te izvrstan izbor za hidrataciju. Osim što pomaže nadoknaditi tekućine, kokosova voda će vam dati i dodatnu dozu energije.
Najbrži put do ozdravljenja nakon što ste se malo previše “zabavili” je – juha! Onaj bakin recept koji imate u ladici je čarolija koja vas vraća u život ili nazovite mamu/baku/tetu/kumu i sugestivno pitajte “Je li možda juha za ručak?”
Zdrav doručak
Nahranite svoje tijelo nutritivnim obrokom. Voće, integralne žitarice i proteinska hrana pomoći će vam vratiti energiju i stabilizirati šećer u krvi.
Kuhana, pečena ili kao omlet – jaja su bogat izvor proteina i mogu se kombinirati s povrćem ili sirom. Grčki jogurt, koji ima kremastu teksturu, možete kombinirati s voćem, orašastim plodovima ili medom. Pripremite proteinski shake ili palačinke, kako god vam odgovara, jer važno je prilagoditi svoj doručak prema vlastitim prehrambenim potrebama i željama.
Vitamini i minerali
Uzimanje dodataka vitamina i minerala može vam pomoći u oporavku. Posebno su važni vitamin C i B kompleks koji podržavaju tijelo tijekom detoksikacije.
Vitamin C možete naći u hrani. Puni su ga agrumi (naranče, grejpfrut, limuni), jagode, paprike, brokula i rajčice. Izvori B kompleksa su meso, riba, jaja, mlijeko, orašasti plodovi, te zeleno lisnato povrće.
Prije uzimanja dodataka vitamina ili minerala trebate konzultirati zdravstvenog stručnjaka, posebno ako imate neko postojeće zdravstveno stanje ili već uzimate lijekove. Prekomjerno uzimanje vitamina isto može biti štetno.
Odmor i spavanje
Spavanje će vam pomoći da se osjećate svježe i fokusirano te ublažiti simptome mamurluka.
Za optimalne uvjete, probajte pronaći tamnu, tihu i hladnu prostoriju za odmor. Izbjegavajte ekrane. Plavo svjetlo koje emitiraju ekrani može ometati proizvodnju melatonina, hormona odgovornog za regulaciju sna. Iako zvuče kao pametna ideja, izbjegavajte kavu, čaj ili energetska pića jer oni utječu na san i spavanje.
Dajte tijelu potrebno vrijeme za odmor kako biste se osjećali svježe i spremni za nove izazove.
Lagan fizički napor
Umjerena tjelesna aktivnost potiče cirkulaciju krvi i pomaže u izbacivanju toksina. Prvo se, odmah nakon buđenja, nježno istegnite.
Provedite neko vrijeme u prirodi, bilo u obližnjem parku ili uz obalu. Svježi zrak i umjerena šetnja imaju pozitivan utjecaj na raspoloženje i opće dobro stanje. Ako imate volje, vožnja bicikla je odličan način za aktiviranje tijela bez velikog napora.
Odaberite aktivnost koja vam najviše odgovara, prilagodite ju svojim trenutnim mogućnostima i ritmu.
Prirodni lijekovi
Korištenje prirodnih lijekova poput đumbira ili čaja od mente može ublažiti simptome mamurluka.
Đumbir se tradicionalno koristi za smirivanje mučnine i poticanje probave. Napravite svježi čaj od đumbira ili dodajte naribani đumbir u smoothie.
Čaj od mente ili kapi eteričnog ulja mente su korisni ako imate problema s probavom ili osjećate mučninu. S druge strane, čaj od kamilice može pomoći u opuštanju tijela i smanjenju stresa.
Dodajte limun u vodu ili pripremite svježi limunadu. Najbolje kombinirati đumbir, limun i med u čaju za potpuni oporavak.
Inače, nekima pali i ona stara narodna “klin se klinom izbija” vi probajte pa nam javite djeluje li?
Farmaceutski lijekovi
Prije konzumiranja alkohola preporuča se RefluSTAT gel za želudac, Myrkl kapsule protiv mamurluka te proizvodi poput Calivita PartyUp, koji se uzimaju i prije i poslije, kako bi se stvorila zaštitna omotnica oko želuca.
Enterosgel i aktivni ugljen izbacuju toksine iz tijela. Ajme savjet: kupite Enterosgel u vrećicama, ne tubi jer je isplativije.
Naravno, ne zaboravite na klasične tablete za glavobolju, koje su često neizostavan dio borbe protiv simptoma mamurluka.
Slijedite ove savjete i brzo ćete se vratiti u punu formu. Ako ste roditelj i nemate baka servis “žao nam je” jer neke od ovih savjeta nećete moći primjeniti. U budućnosti, pijte odgovorno kako biste izbjegli neugodan mamurluk i uživajte u svojim druženjima s manje posljedica.