Za Ajme portal piše: Ivana Međugorac Imamović
Kozmičko popularni Coldplay je već treću godinu na svjetskoj turneji nazvanoj po posljednjem albumu iz 2021. “Music Of The Spheres”. Turneja je to koja je počela u studenom 2022. na Novom Zelandu a prošle godine je proširena i s europskim datumima na 2024. Najbliže nama definitivno su Beč i Budimpešta. Hrvatska, nažalost, nije na mapi stadionskih bendova, a u slučaju Coldplaya rekla bih da je to isključivo zbog tehničkih razloga i nemogućnosti ostvarenja vizije koju bend ima za svoje koncerte.
Coldplay u rekordnom roku rasprodali ulaznice
Moja ekipa se odlučila za predivnu Budimpeštu pa smo koncertu dodali i par dana uživancije u samom gradu. Bend je inicijalno planirao jedan koncert u nacionalnoj Puskas Areni, ali s obzirom na to da su karte nestale u par sati – vrlo brzo su pustili još dva datuma te tako u rekordnom roku prodali čak 180.000 ulaznica za tri dana.
Prvi održani koncert je bio u nedjelju 16. lipnja, a treći je bio u srijedu 19. lipnja. Mi smo u srpnju 2023. nakon cjelodnevne drame i čekanja na red uspjeli ugrabiti karte već za prvi dan. Mislim da dosad u životu nikada nisam kupila karte godinu dana prije samog koncerta. No s mega popularnim bendom poput Coldplaya kojeg želiš doživjeti i više puta u životu, drugačije trenutno nije moguće.
Što je to toliko posebno u Coldplayu?
Apsolutno sve. Pristup glazbi, pristup publici, pristup zaštiti okoliša i pokušaj utjecaja na kolektivnu svijest kroz priznavanje svega što se trenutno događa u svijetu. Ono što je zanimljivo kod ove turneje je to što je bila odgađana. Martin i ekipa odbijali su ići na svjetsku turneju sve dok nisu našli rješenja da njihova turneja manje utječe na okoliš.

Ovo je prva ugljično neutralna turneja, koja postavlja visoke standarde u smislu održivih inicijativa i energetske učinkovitosti. Izvještaj koji rado dijele iznosi postignuća koja je bend postigao kroz svoje napore za smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. Možda je najimpresivniji podatak o smanjenju emisije izravnog CO2 za ogromnih 50% u usporedbi s prethodnom turnejom koja je održana u razdoblju od 2016. do 2017. godine. No, ovo nije samo statistika, ovo je i odličan primjer kako se održive prakse mogu uklopiti u produkcijske procese. Bend također generira električnu energiju putem solarnih instalacija u dvoranama, kinetičkih plesnih podova i bicikala za generiranje energije koje može voziti i publika.
To je samo mali segment svega što Coldplay propagira godinama, reklo bi se – još od doba kad briga za okoliš nije bila u modi. Na ekranima prije koncerta vrtjeli su se svi podatci o ekološkim akcijama za koje se bend zalaže, ali smo često mogli vidjeti i molbu za vraćanje plastičnih narukvica koje su se dobivale na ulazu. Tim narukvicama moram posvetiti vlastiti paragraf.
Led narukvice: kolektivni um
Audiovizualnom doživljaju kocerta svakako su doprinijele posebne led narukvice koje van koncerta nemaju nikakvu funkciju, ali na koncertu stvaraju poseban kolektivan um koji podupire, kako je nazivaju, mjesečevu glazbu benda. Bez njih koncert nikako ne bi bio isti jer su programirane da svjetlosnim efektima prate pjesme. Apel na ekranima, ali i molba članova benda, bila je da se vrate na kraju. Fora mi je bila i statistika vraćanja tih narukvica, u kojoj su, mislim rasturili Danci. Sve u svemu, na kraju koncerta osjetiš potrebu da budeš bolji čovjek i svakako vratiš tu narukvicu tako da iduća osoba koja je dobije osjeti isto što mnoštvo drugih koji su narukvicu nosili.

Interakcija Chrisa Martina s publikom
Nikad nisam pretjerano razmišljala o Chrisu Martinu kao o osobi jer se čini iritantno ispravan, ali nakon svega ovoga stekla sam dojam da je iskren. Iskrenost se teško fejka, a čini mi se da je on iskren u svemu što radi. Natjerao me da razmišljam o tome kako bitno biti prisutan u sadašnjem momentu unatoč milijun distrakcija koje svi imamo. Je li me to omelo da snimim ponešto s koncerta? Naravno da nije. Cijelo vrijeme je pozivao svoju publiku da budu prisutni, a na pjesmi Sky full of stars je zamolio sve da se združe u jedinstvenu svijest i odlože mobitele – i moram reći da je većina to učinila.


Također je svako malo provjeravao jesu li svi u redu, nitko od 60.000 ljudi iz cijeloga svijeta na stadionu nije mu proturječio. Sličnu energiju komuniciranja s publikom sam osjetila i na koncertu idola Chrisa Martina, Brucea Springsteena. Dodatni fun fact – Chris Martin ima na ruci tetoviran naslov Bruceove pjesme Working on a dream. If you know, you know. Coldplay je dokaz da nije poanta samo imati san, poanta je i konstantno raditi na istom, što ih je i dovelo do statusa koji imaju na svjetskoj glazbenoj sceni.
Izrazili svoj stav bez ijedne riječi
Coldplay kroz svoje nastupe provlači sva bitna svjetska goruća pitanja, tako su i na ovom nastupu suptilno kroz zgužvanu palestinsku zastavu izrazili svoj stav o toj temi a da nisu rekli ni riječ. Nisu ni trebali. Njihova poruka ionako nije bila za ljude koji su na koncertu, a oni do kojih bi trebala doći, sumnjam da imaju tako otvoren um.
Super mi je što jedna tako velika glazbena grupa zaista koristi svoj utjecaj da pokuša ovaj svijet napraviti boljim mjestom – i zaista u svemu tome djeluju iskreno. Možda zato što su sve te stvari počeli raditi puno prije nego je to bilo moderno.
Glazbena lista
Predgrupe su bile dvije, prvi su bili Solere i druga je bila Maisie Peters. Moram priznati da ih nismo pretjerano doživjeli pošto smo došli malo kasnije, pa smo stigli samo na kraj gospođice Peters. Mislim da ćemo nju čuti još, ali sad jednostavno nije bila u fokusu.


Coldplay je uz ovacije stupio na scenu 20 minuta kasnije od predviđenog. Koncert su otvorili dinamično, s pjesmom sa zadnjeg albuma Higher Power, slijedile su Adventure of a Lifetime te Paradise, tu su odmah narukvice pokazale svu svoju moć. Ipak, svjetlosna magija je udarila više kasnije kad je u potpunosti pala noć.
Svirali su hitove poput Yellow, nezaobilazni The Scientist, Viva la Vida, Clocks, Sparks, Fix You… Znači, doslovno da si u životu slušao samo radio, a nikada sam bend – znao bi sve pjesme s koncerta. Ok, možda bi imao problem s novijima poput Biutyful s kojom je koncert zatvoren. Highlight je svakako bila i predzadnja pjesma na koncertu feelslikeaimfallinginlove koju je publika u Budimpešti mogla čuti premijerno pošto je službeno puštanje pjesme predviđeno tek za kraj lipnja. Novi album „Moon Music“ najavili su za 4. listopada.
Ovakav koncert trebate doživjeti bar jednom u životu
Došli smo do kraja koncerta nošeni na toj pozitivi i eksplozijom svjetala a da toga nismo bili ni svjesni. Coldplay je priredio na koncertu sve ikada u isto vrijeme. Planeti, svjetla, pozornica, publika, lutka koja pjeva, baloni, konfete i pravi pravcati vatromet.

Čak i ako ne možete preboljeti prva četiri albuma, ovakav koncert trebate doživjeti bar jednom u životu. Znam da mnogi predbacuju Coldplayu njihov prelazak s klasičnog rocka na hibride popa, ali ja to nekako gledam kao spontani razvoj benda. Doduše, ja se zaista mogu pronaći u različitim žanrovima glazbe pa možda i nisam dobra osoba za preporuku onima koji nisu za eksperimentiranje.
Zamislite istu osobu s 20 i s 40 godina s potpuno istim mindsetom – bi li bilo čudno da je mentalno ista? Možda bi bilo malo i tužno. Istu stvar možemo primijeniti i na bendove. Tko kaže da se moraju držati jednog pravca ako se u njemu više ne nalaze? Coldplay je definitivno evoluirao, i to u neki svemirski entitet i dosad ste to prihvatili ili ih trebate skroz zaboraviti. U svakom slučaju, oni su nam dali priliku da se kroz pet zadnjih albuma naviknemo na njihov novi originalni zvuk. Šteta je nekako cijeli život zapeti u istom žanru i ne dopustiti sebi da ti se svidi nešto drugo – zbog predrasuda. Ali, kako i sam Coldplay poručuje: Svi smo vanzemaljci negdje.
Iduće koncerte koje Coldplay održava najbliže nama su u Beču, i to tri u kolovozu. Ako nemaš baš dobar razlog, nemoj propustiti.